Czech articles

Kjóto - čtvero ročních období (Japonsko)

„Ač v Kjótu….toužím po Kjótu“, vyznal se v jednom ze svých veršů Bašó. Přestože od dob věhlasného japonského poety uplynulo v řece Kamo mnoho vody a populace starobylého japonského města se vyhoupla na velkoměstských 1,5 milionů, neztratilo Kjóto nic ze své přitažlivosti. Během dvanáct století dlouhé historie nastřádalo tak neobvyklé množství pamětihodností, že jenom holý výpis kjótských chrámů a svatyní by vydal na speciální přílohu.

icon comments 0   icon views 5647

Kjóto - čtvero ročních období (Japonsko)

Zambie třetího tisíciletí

Při pohledu na mapu Afriky vypadá Zambie jako motýl mávající křídly kousek nad obratníkem kozoroha. Dodnes je považována za zemi divokou a nerozvinutou, trochu jako slepé rameno sousedního Konga. Od dvoutýdenního putování po této jihoafrické zemi očekávám všechno, jenom ne luxus, pohodlí a nezkorumpované profesionály. Ale není to zdaleka poprvé, co se moje předsudky vůči černému kontinentu ukazují jako zcela mylné.

icon comments 0   icon views 4001

Zambie třetího tisíciletí

Viktoriiny vodopády, Zambie

„Rachot, stoupající ze dna skalní propasti, je ohlušující, a chvílemi, když jej vítr poněkud oslabí, je slyšet syčící vodní páry, na nichž slunce kouzlí při svém východu a západu nejkrásnější barvy duhy.“ - František Běhounek/Na sever od Zambezi

icon comments 2   icon views 8241

Viktoriiny vodopády, Zambie

Magické vlny řeky Zambezi, Zambie

Tož jsem přece došel veletoku, o němž jsem se, jsa chlapcem tolik se načetl a nasnil. V nedozírné dálce, za nesmírnými rákosinami byla země, kterou jsem šel zpytovati; tam jsem chtěl dosíci toho, po čem jsem toužil od dětství. Emil Holub, 1875

icon comments 0   icon views 4930

Magické vlny řeky Zambezi, Zambie

Na pláních Busanga - Národní Park Kafue, Zambie

Cesta na pláně Busanga je sama o sobě adrenalinovým zážitkem a předznamenává nevšednost místa, kde hodlám strávit pár dní fotografováním šelem. Dobrodružství začíná hned při nasednutí do fourseateru, tedy Cessny pro pilota a tři spoluletce. Pilot Theo, který mě vyzvedává na letišti v Livingstone, se zřejmě narodil s křídly místo rukou.

icon comments 3   icon views 5758

Na pláních Busanga - Národní Park Kafue, Zambie

Hrošice na jednu noc - Jižní Luangwa, Zambie

Národní park Jižní Luangwa se rozprostírá uprostřed nedotčených lesních porostů v údolí řeky Luangwa na východě Zambie. Ačkoliv s plochou necelých deseti tisíc kilometrů čtverečních patří spíše mezi menší africké parky, jeho lokalita, prostředí téměř nezasažené lidskou civilizací, obrovská množství divoké zvěře a minimální počty lidských bytostí jej předurčují k nezapomenutelným destinacím a málokterý jiný park se mu může vyrovnat.

icon comments 0   icon views 5246

Hrošice na jednu noc - Jižní Luangwa, Zambie

Huangshan neboli Žluté Hory, Čína

Čínská vysokohorská turistika ctí poměrně přímočarou logiku: „Pokud jste navštívili pět posvátných hor Číny, tedy Taishan, Huashan, Songshan, Hengshan nan a Hengshan bei, už se nemusíte plahočit k žádnému jinému vrcholu na celém širém světě. A pokud zhlédnete Žluté hory, nemusíte už vidět ani žádnou z těchto pěti posvátných hor“. Itinerář cestovatelů po Číně by tedy měl jednoznačně začínat právě v oblasti rozeklaných vrcholů, bezedných údolí, hřmících vodopádů a zkroucených borovic.

icon comments 5   icon views 11023

Huangshan neboli Žluté Hory, Čína

Severní Anglie - Yorkshire

„...zahleděl jsem se na druhou stranu od domu, dolů k ústí údolí, kde se kopce rozdělovaly a odhalovaly prostor nížinné pláně. Patřil jsem na nekonečnost světlounké zeleně, na nazlátlý porost, na tmavé skvrny lesa a stříbřitou zeleň pastvin. Vypadalo to jako dokonalý akvarel. A zjistil jsem, že to pozoruji právě tak hladově jako poprvé, tu scénu, která tak často naplnila mé srdce štěstím, tu rozlehlou, čistou tvář Yorkshiru.“
- James Herriot, Když se zvěrolékař ožení -

icon comments 0   icon views 6759

Severní Anglie - Yorkshire

Svazijsko – na procházce s nosorožcem

Kdyby mi někdo před mojí poslední cestou do Afriky řekl, že si s fotoaparátem lehnu pod půltřetí tuny živé váhy nosorožce, pomyslel bych si něco o lepších způsobech skoncování se životem. Když po pár týdnech putování černým kontinentem v takové poloze dobrovolně skončím, nedokážu pomyslet vůbec na nic. Podvědomě vnímám pouze bušení srdce ve spáncích, cvakání závěrky, a pravidelný dech masivního kolosu nade mnou.

icon comments 0   icon views 6760

Svazijsko – na procházce s nosorožcem
close
Continent:
Country:
Destination:

Choose your location:

World Map
Close map