Severní Anglie - Yorkshire

„...zahleděl jsem se na druhou stranu od domu, dolů k ústí údolí, kde se kopce rozdělovaly a odhalovaly prostor nížinné pláně. Patřil jsem na nekonečnost světlounké zeleně, na nazlátlý porost, na tmavé skvrny lesa a stříbřitou zeleň pastvin. Vypadalo to jako dokonalý akvarel. A zjistil jsem, že to pozoruji právě tak hladově jako poprvé, tu scénu, která tak často naplnila mé srdce štěstím, tu rozlehlou, čistou tvář Yorkshiru.“
- James Herriot, Když se zvěrolékař ožení -

Text a fotografie chráněny autorskými právy. Reprodukce pouze se svolením autora (c) František Štaud (pro magazín Lidé a Země, červen 2009)


Průmyslová revoluce změnila tvář severní Anglie více, než kterékoliv další části země. Neznalci je dodnes považována za jednotvárnou, průmyslovou zónu. Přitom tento region není zdaleka stereotypní, ani homogenní. Pouhé dvě hodiny jízdy vlakem na sever od barikády průmyslových měst Liverpoolu, Manchesteru či Shefieldu se návštěvníci dostanou z industriální šedi do kraje se zcela odlišnou historií, kulturou i topografií. Do kraje neuhlazených kopců s bílými tečkami pasoucích se ovcí, zelenavých údolí přemostěných viktoriánskými viadukty, do kraje, kde pastviny jsou rozkrájeny v pravidelné útvary kamennými zídkami, a křišťálově čisté řeky přemílány pěnivými vodopády. Překrásné scenérie nabízí Yorkshire, kraj tolik proslavený světoznámým zvěrolékařem, Jamesem Herriotem.

 

Krajina severní Anglie, Yorkshire

Byli to Cisterciáni, kdo po sobě zanechali snad nejvýznamnější odkazy klášterní architektury. Fountains Abbey je toho dodnes důkazem, byť poněkud rozpadnutým. Fontánový klášter, je ruinou jednoho z největších a nejlépe dochovaných svatostánku řádu Cisterciánů. Opatství, založené ve dvanáctém století na místě, kde „by raději měly mít doupata divoké šelmy" se po sto letech stalo nejbohatším a nejvlivnějším v Anglii. Až příkaz k rozpouštění klášterů vydaný Jindřichem VIII. v 16. století ochromil další rozkvět a vliv Fountains Abbey. Společně s okolní královskou vodní zahradou je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO.

Klášter Fountains Abbey
Klášter Fountains Abbey

Cesta vodopádů byla poprvé otevřena pro veřejnost již v roce 1885, a návštěvníkům se dodnes neomrzela. Začíná hned u historické kamenné vesnice Ingelton a vede podél řeky Twiss vzhůru až k vodopádu Thorton Force, pod jehož závojem si milenci slibují lásku. Zpět do vesnice se lze vrátit podél řeky Doe; osmikilometrový okruh nabízí pohled na nejkrásnější vodopády v severní Anglii.

Cesta vodopádů, Krajina severní Anglie, Yorkshire
Cesta vodopádů, Krajina severní Anglie, Yorkshire


Krápníková geologie na vyvýšeninách v okolí Wharfedale, Malham a Ingelborough se začala formovat asi před 12 tisíci lety, během poslední doby ledové. Pohyby ledovců a vody vytvořily unikátní krajinu vápencových polí s drsnými, větrem a deštěm hloubenými jizvami táhnoucími se mezi bílým kamenem, a se stromy větrem sehnutými až pod horizont. Ten, kdo tu vydrží do západu slunce, bude odměněn pohledem na krajinu z jiného světa.

Krajina severní Anglie, Yorkshire
Krajina severní Anglie, Yorkshire

„... natáhl jsem se na trávu a přivřenýma očima jsem hleděl do modré oblohy, hověl jsem si v nádherném pocitu odpoutání od světa a jeho problémů. Tahle nezkrotná vášeň se stala součástí mého života a dodnes mě ovládá: nechuť sestoupit dolů z vysočiny, vášnivá touha vykročit z toku života a několik minut lelkovat na jeho okraji jako nezúčastněný divák."
- James Herriot, Když se zvěrolékař ožení -

 

   
Krajina severní Anglie, Yorkshire
 
Krajina severní Anglie, Yorkshire
 
Krajina severní Anglie, Yorkshire
                 

 


Article comments:

No comments yet

Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Vzkaz: *
Napsáno a zbývá    znaků
Opište kód z obrázku: *

close
Continent:
Country:
Destination:

Choose your location:

World Map
Close map