• czech-articles / 
  • Na pláních Busanga - Národní Park Kafue, Zambie

Na pláních Busanga - Národní Park Kafue, Zambie

Cesta na pláně Busanga je sama o sobě adrenalinovým zážitkem a předznamenává nevšednost místa, kde hodlám strávit pár dní fotografováním šelem. Dobrodružství začíná hned při nasednutí do fourseateru, tedy Cessny pro pilota a tři spoluletce. Pilot Theo, který mě vyzvedává na letišti v Livingstone, se zřejmě narodil s křídly místo rukou.

Text a fotografie chráněny autorskými právy. Reprodukce pouze se svolením autora (c) František Štaud, napsáno pro Lidé a Země (únor 2009) 


Před startem svoji milovanou Cessnu láskyplně pohladí a i ve vzduchu se k ní chová jako nefalšovaný anglický gentleman. Při mé cestě po Zambii se s ním v letadle potkávám vícekrát, strávíme spolu v letadlech dlouhé hodiny a je mi nad africké slunce jasné, že tento člověk snad dýchá skrze turbíny leteckých motorů a celý život, možná i ten předchozí, trávil poletováním nad africkou savanou.

zambia-aerial-landscape-009

Nad Viktoriinými vodopády Theo stroj ještě rozkýve ze strany na stranu, abych si střídavě z obou okének mohl pořídit záběry „hřmícího kouře" na rozloučenou, a vydáváme se na sever, na pláně Busanga v národním parku Kafue. Z výšky vypadá krajina zpočátku nezáživně, placatě, nudně a šedivě. Až když se dostaneme dál na sever, nad pláně, mění se v úžasnou podívanou - slunce se snižuje k horizontu a promítá po zemi dlouhé stíny; náhodná vodní napajedla spojena vydusanými pěšinami vytvářejí abstraktní malby v monotónní scenérii. Při pohledu na nekončící pláně, na horizont tetelící se v nedohlednu, na terakotovou buš a hořící savany mám pocit, že jsem mnohem dále než 10 hodin letu z Evropy.

Národní park Kafue leží na více než dvaceti tisících kilometrech čtverečních téměř nedotčené divočiny a patří tak k těm největším v Africe. Do dnešních dní zůstal značně nerozvinutý, a právě díky tomu nabízí milovníkům přírody možnost nerušeného pobytu v divočině a pozorování zvířat. Tedy pokud se sem ten milovník dopraví. Kafue je totiž poměrně odlehlá oblast na severozápadě země a přístup do některých kempů je možný pouze kombinací malých letadel a helikoptér. Stejně jako další odlehlé národní parky Zambie, i Kafue je obvykle přístupný a obyvatelný pouze v období sucha; v období dešťů je tu mnoho oblastí zaplaveno, cesty ani provizorní přistávací plochy nejsou funkční a ubytovací kempy jsou zavřené.

Cílem mého putování je tentokrát kemp Shumba, situovaný v nádherné části u severní hranice parku Kafue. Ke kempu, tedy luxusní lodgi, nevede žádná cesta a jediný způsob, jak se sem dostat je soukromá helikoptéra. Pláně Busanga jsou ideálním místem pro pozorování zvěře, jsou téměř beze stromů a v doprovodu zkušených průvodců tu během krátké doby můžete pozorovat obrovská množství zvířat mnoha druhů: pakoně, impaly, vodušky, slony, buvoly, prasata bradavičnatá, hrochy a krokodýly. Ale hlavním důvodem, proč se na pláně trmácet jsou pro většinu návštěvníků velké šelmy, hlavně lvi a gepardi.

 

zambia-kafue-landscape-001

Celý scénář mého nástupu do kempu je jako z těžko uvěřitelného filmu: po dvouhodinovém letu z Livingstone přistáváme v 17:05 na airstripu Busanga, současně s námi synchronizovaně přistává i helikoptéra, vyslaná specielně pro mne. Piloti stejně synchronizovaně přeházejí moje bágly z jednoho stroje do druhého a v 17:07 vzlétám v helikoptéře směrem ke kempu Shumba. Během osmiminutového přeletu mi pilot Bruce za neustálého kývání s vrtulníkem ze strany na stranu stačí ukázat plejádu divokých zvířat pod námi. „Támhle je tvůj kemp", ukazuje mi dolů směrem ke shluku stromů. Ačkoli ostřím sebevíc, nejsem schopen rozlišit jakoukoliv stavbu - celý luxus kempu Shumba je dokonale maskován mezi kmeny a větvemi mohutných fíkovníků. V 17:15 přistáváme před kempem, kde už na mě čeká otevřený Landrover s Lexonem Munumou, mým osobním průvodcem pro následující dni. Batoh nechávám ležet na zemi, a s nejnutnější foto-výbavou skáču do nastartovaného Landroveru a vyrážíme směrem, kde Lexon tuší smečku lvů. Do západu slunce zbývá několik desítek minut a je mi jasné, že naděje na objevení „čehokoliv fotografovatelného" je mizivá. Ne však s tak zkušenými průvodci jako je Lex a jeho mladší kolega Aron. Během chvilky mají vystopovanou lví smečku a já tak mohu asi dvacet minut po přistání helikoptérou fotografovat dvě lvice a lvíčata v zapadajícím slunci. Kýčovitý hollywoodský happyend, jako už tolikrát v Africe.

V kempu Shumba mám obrovské štěstí - jedná se o nadstandardně vybavenou luxusní lodge společnosti Wilderness Safaris - k dispozici hostům je tu pouhopouhých pět ubytovacích jednotek, tedy maximální kapacita je asi 10-12 hostů - ale v době mé přítomnosti je tu jako zázrakem prázdno. Mám k dispozici přes sto metrů čtverečních nádherného ubytování s terasou, v dvoumetrové výšce na pilířích, s výhledem na nekonečné pláně, ale i veškerý personál, kuchaře i průvodce s auty. Ubytování je neokázale luxusní. Vítá mě přepečlivý design promyšlený do posledního detailu s použitím převážně přírodních materiálů - dřevo, kámen, lana. Vše v naprosté symbióze a harmonii s okolní krajinou, nic tu nepřekáží, ale ani nechybí. Těžko uvěřit tomu, že jsem právě v černé Africe, v zemi, kde David Livingstone před více než 130 lety v útrapách umíral a mým jediným problémem je, jestli si před báječnou večeří z impalího steaku dát jako aperitiv sherry nebo portské towny. Až se trochu stydím.

Ačkoliv by dokonalost zázemí sváděla k neřízenému lenošení, každé ráno vstávám krátce po čtvrté hodině a dávno před úsvitem vyrážím s dvojicí průvodců na vyjížďku po rozlehlých pláních. S východem slunce se na obloze začínají objevovat hejna ptáků, a v protislunci se zjevují siluety antilopy koňské, vodušek, puku a dalších kopytníků. Nevím, jestli se třesu zimou, nebo vzrušením.

Po rozbřesku se dostáváme k takzvanému hippo-pool, tedy k jezírku napěchovaném ocelově zbarvenými těly hrochů. Přestože to nejsou kdovíjací plavci, stráví tito obojživelníci ve vodě více než polovinu života. Hroši kdysi obývali celý Nil, podle Bible žili i v Evropě na břehu Jordánu a Římané si je vozili do gladiátorských arén. Je vůbec překvapivé, že hroši nebyli hubeni stejně masově jako sloni nebo nosorožci - jejich špičáky, dlouhé přes půl metru a vážící až tři kilogramy jsou totiž velmi kvalitní a oproti slonovině mají tu výhodu, že časem nezežloutnou. Vyráběly se z nich proto náhradní lidské chrupy. Někteří z tlustokožců jsou schováni pod vodou a jediné co z nich vyčuhuje, jsou velmi účelně umístěné smyslové orgány - oči, uši i nozdry. Ostatní jedinci jakoby soutěžili, který rozevře tlamu do ještě neuvěřitelnějšího úhlu a nažene mi strach. Nejroztomilejším na hroších je ale jejich nevšední zvyk - při kálení roztočí svůj malý ocásek jako kafemlýnek a rozmetají výkaly kolem dokola. Značí si tak svoje teritorium.

Při večerních projížďkách autem zůstáváme na pláních dlouho po setmění. Hranice mezi dnem a nocí je tu tak krátká, že si zrak ani nestačí přivyknout na tmu a chvíli po západu slunce už nejsem schopen rozlišit v černé tmě nic jiného než záblesky očí kolem dokola. I z nich je ale průvodce sedící vedle mne schopen určit, jakému druhu zvěře patří. Je nádherné pozorovat noční tvory, ženetky, cibetky, šakaly, dikobrazy, když na okamžik znehybní v kuželu světla, aby se po chvilce rozpustili ve tmě. Při nočním safari v buši mám dojem, že divoká zvěř na mně civí stejným výrazem, jako já na ni. Nejlépe by mne asi vystihnul bushbaby, tedy lesní dítě neboli komba - s očima vykulenýma navrch hlavy.

Mnohokrát mě průvodci překvapí svými stopařskými schopnostmi a dokonalostí zraku - jejich velké, doširoka otevřené oči vidí mnohem více, lépe a dále, než já s dlouhým triedrem. Když Aron ukazuje do dálky na servala, mám problém obtáhnout kontury stromu, natož zaostřit malou kočkovitou šelmu, sedící pod ním. Být tu sám, bez těchto průvodců s nadpřirozenými schopnostmi, můj fotoaparát by zřejmě většinu dne zahálel na dně batohu a já bych nadosmrti pochyboval o pravdivosti všeho, co jsem kdy o pláních Busanga četl.    

zambia-kafue-lion-007

          Seznam cestopisů ze Zambie:

  1. Zambie třetího tisíciletí
  2. Viktoriiny vodopády
  3. Magické vlny řeky Zambezi
  4. Na pláních Busanga - Národní Park Kafue
  5. Hrošice na jednu noc - Jižní Luangwa

Article comments:

06.01.2014 (11:26) icon Carroll:

Comment puis-je créer un thème Wordpress sans avoir à installer Wordpress sur mon ordinateur? Přejeme vám všenejlepší v roce 2014 !

04.01.2014 (02:14) icon Dennis:

J'apprécie beaucoup tous de la lecture informative sur www.photostaud.com. J'ai très certainement se passer le mot sur votre site avec les gens. Cheers. a Šťastný Nový Rok !

11.09.2013 (15:28) icon anabolics on line:

Můj manžel pracuje každý den . Myslím, že si můžete říct, hes jako lehké tělo stavitel . Jaké jsou některé příznaky i všimnete , jestli je s injekční steroidy ? .

Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Vzkaz: *
Napsáno a zbývá    znaků
Opište kód z obrázku: *

close
Continent:
Country:
Destination:

Choose your location:

World Map
Close map