Czech articles

Island - ledová tvář s ohnivým srdcem

„Dublin, ačkoliv je to mnohem horší lokalita než Londýn, není tak zlý jako Island“, Samuel Johnson (1709-1784)

icon comments 8   icon views 13020

Island - ledová tvář s ohnivým srdcem

Jižní Anglie – statistika mezi kapkami deště

Sedím v jedné z bournemouthských restaurací, venku zuří poryvy větru, do oken buší liják s kroupami. V ruce třímám jídelní lístek, jenž nemilosrdně připomíná, že v Anglii mají na čtyřicet náboženství, ale jenom dvě omáčky. V podivné skepsi přemýšlím, jak toto místo přišlo k přízvisku "holiday resort".

icon comments 0   icon views 6991

Jižní Anglie – statistika mezi kapkami deště

Cesta do kolébky lidstva IV: Vodu pro El Molo

Chce-li někdo vyprávět příběh lidské evoluce, měl by začít na dně velké příkopové propadliny, na hranici Keni a Etiopie. Třeba zrovna tady, u smaragdové hladiny jezera Turkana. Na základě archeologických objevů a genetických testů je tato oblast považována za místo, kde se člověk „postavil na zadní“ a odkud se později rozběhl dále do světa. O co romantičtěji zní historie, o to smutněji vypadá realita při pohledu do „kolébky lidstva“.

icon comments 1   icon views 5202

Cesta do kolébky lidstva IV: Vodu pro El Molo

Cesta do kolébky lidstva III: Turkana

Když se slunce vyšplhá vysoko na oblohu a stíny se zkrátí, až zmizí pod podrážkou bot, na vlastní kůži pociťuji, proč se údolí Suguta přezdívá „peklo na Zemi“. Nesnesitelné horko je umocněno naprostým bezvětřím, černé lávové kameny, sahající daleko za horizont, kumulují sluneční žár a dlouho do noci pak vypouštějí teplo jako kovářská výheň. V sevřené dlani je téměř nelze udržet a s obutím vozu se rovněž zrovna nepřátelí. První pneumatika praská po několika minutách, další preventivně upouštíme.

icon comments 0   icon views 3698

Cesta do kolébky lidstva III: Turkana

Cesta do kolébky lidstva II: Se Samburu přes Nyiru

Snad s výjimkou komerčního zdolávání Kilimandžára není Keňa právě vyhlášenou destinací pro horskou turistiku. Pro opravdové fajnšmekry se slabostí pro dobrodružství je tu však pohoří Nyiru na okraji Velké příkopové propadliny v severní části země. Nyiru je posvátným pohořím kmene Samburu a srdcem jejich domovského teritoria. V porovnání s nejvyšší africkou horou dosahuje asi poloviny její nadmořské výšky, pokud však jde o vyplavení adrenalinu, nezůstává o nic pozadu.

icon comments 0   icon views 3903

Cesta do kolébky lidstva II: Se Samburu přes Nyiru

Cesta do kolébky lidstva I: Od Masajů na sever

Keňa třetího tisíciletí má dvě rozdílné tváře, stejně kontrastní jako pruhy na hřbetu zebry. Na jihu země houfy turistů namačkáni v minibusech kličkují mezi antilopami po národních parcích, zmalovaní Masajové skáčí do rytmu cvakajících fotoaparátů a přestárlé ženy ze Západu v objetí černých gigolů vzpomínají na mládí. V té samé zemi, dál na sever, za hranicemi rezervací, daleko za poslední asfaltkou žije Afrika, kterou by ještě dnes poznal David Livingstone.

icon comments 0   icon views 4170

Cesta do kolébky lidstva I: Od Masajů na sever

Makak červenolící

Japonští makakové jsou světově proslulí svými, na zvířecí poměry, výstředními zvyky a dovednostmi. Zajdou si zaplavat nebo se jen tak prohřívají v horkých pramenech, s kamínky si hrají jako malé děti, než začnou jíst opláchnou si potravu nebo osolí brambory. (Koktejl, duben 2008)

icon comments 303   icon views 32767

Makak červenolící
close
Continent:
Country:
Destination:

Choose your location:

World Map
Close map