About Frantisek Staud

staud2Prof. PharmDr. Frantisek Staud, Ph.D.
Traveler, photographer and publicist, scientist and university lecturer – father of two.
Frantisek Staud was born in 1970 in Policka, Czech Republic, and spent most of his childhood taking photographs and learning to develop them himself. His first camera was a Zenit EM, and since then, he has never been without a camera.
He worked in Japan for two years and in the United Kingdom for 3 years. Now he is based in the Czech Republic and makes regular trips and expeditions around the world on magazine assignments or to update his files. His photographs regularly appear in international publications including National Geographic, Orient Express, The Guardian, Observer, or Daily Telegraph.12sm
With thousands of photographs published in numerous books, magazines, calendars and newspapers around the world, Frantisek is one of the most widely published Czech travel photographers. His photographs have regularly been used in advertising campaigns of multinational companies (Merck Sharp & Dohme, PricewaterhousesCoopers, Thomson Multimedia) and also appeared, full screen, in The Last Samurai movie (featuring Tom Cruise) by Warner Bros.

Since 2015, Frantisek gives all money earned from photography to charity and NGO.

See more work by Frantisek at:
www.photostaud.com
www.phototravels.net

or join my facebook account: www.facebook.com/photostaud

4 thoughts on “About Frantisek Staud

 1. Jiří Anderle says:

  Ahoj Fando. Máš hezký fotky a inteligentní web.
  S Jirkou Zajícem se znám už dlouho. Pracoval jsem ve Vietnamu v roce 1995, to byla ještě krásná, stará Hanoi. Mám ji nafocenou na diácích.
  Je to droga to focení viď? Mě to sežralo skoro celý život, strašný úsilí a peníze. Po rozvodu mi moje ex zašantročila ty nejcennější diáky. I tak zůstaly tisíce fotek, většinu ani za roky nevidím. Až natáhnu brka tak zaniknou. Ale měl jsem kamaráda (před třemi roky se zastřelil) ten v sedmdesátých létech chodil v Pošumaví s Pentagonem Kiks a cvakal krajiny, potoky, prostě dokumentoval. Tyto fotky mají dnes velkou hodnotu protože Pošumaví se hodně změnilo, a málokdo má tolik srovnávacího materiálu. My blbci cvakali hezké, náročné záběry, které dneska proti těm jeho nemají žádnou hodnotu.
  Přeju hezký svátky, a dobrý světlo , Jirka

  Reply
 2. Petr Šváb says:

  Dobrý den pane Františku, nemáte kořeny v Hlásnici?
  Petr Šváb, vnuk MUDr. Františka Švába

  Reply
  1. fstaud says:

   Dobrý den, já osobně ne, ani o žádných předcích tam nevím. Pocházím z Vysočiny 😉

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *